Bülent Arınç'tan olay yaratacak açıklamalar !

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'a yönelik gelen eleştiriler hakkında bomba açıklamalarda bulundu.

Bülent Arınç'tan olay yaratacak açıklamalar !
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç, gündeme bomba gibi düşecek açıklamalarda bulundu. Arınç, AK Parti kanadından Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'a yönelik eleştirilere ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: "Birlikte olduğumuz dönemlere ait suçlamalar yapılırsa, onlar da meşru müdafaa haklarını kullanır. Belki de mahrem kalması gereken konuları kendilerini savunmak adına konuşabilirler. Bu da testiyi çatlatır. İki tarafa da zararı olur."

Daha önce maaşının bir bölümünü KHK’lılara verdiğini söyleyen Bülent Arınç, KHK ile atılan ancak takipsizlik ve beraat kararı alan insanların görevlerine dönmesi gerektiğini söyledi. Arınç, “Yurt dışına çıkamıyor, pasaportuna el konulmuş. Kimse de iş vermiyor, ben isyan ediyorum, bu adam dağa mı çıksın yani” dedi.

Saadet Partisi’nin yayın organı TV 5’e konuşan Bülent Arınç, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'a, ‘hain’ diye yaklaşılmasının da istenmeyen tartışmaları gündeme getireceği uyarısında bulundu.

Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç’ın açıklamalarından öne çıkan noktalar şöyle:

İSYAN EDİYORUM

150 bin kamu görevlisi ihraç edildi. Haksızlığa uğradığını iddia edenler oldu. OHAL kalktı ve bu kişilerden aç kalanlar var. Yüzde 10 nispetinde işe iade edildi. Bu da yeterli değil. Hakkında takipsizlik kararı verilmiş, beraat etmiş insanlar sadece ihraç edilmekle kalmadı. Yurt dışı çıkış yasağı var, pasaportlarına el konuldu. Kimse iş vermiyor. Ben de isyan ediyorum, bu adam dağa mı çıksın yani. Bunlar da inançlı insanlar. Bir yargı kararına itibar etmeyecekse neye itibar edeceğiz. Bu insanlar eziliyor, yarına dönük güvenleri kalmıyor.

BİRİLERİ RÖVANŞ HAZIRLIĞINDA

Allah adaleti emreder. Adaletin zıddı zulümdür. Bir ayet var; Sizin bir topluluğa, kavme olan nefretiniz sizi adaletten ayırmasın. Biz bu adamları sevmiyoruz. Topluca bakamazsınız. Babanın suçundan evladı suçlayamazsınız. Yargıtay bazı kararları bozmaya başladı, onları selamlıyorum. Filanın damadı çıktı. Bir kesim rövanş hazırlığı içinde. Bize zamanında şöyle yapmışlardı. Biz de onlara bunu yapacağız.

‘ÖLDÜR, ÖLDÜR’ DİYE BAĞIRIYORLAR

Kavurmacı'yı (ESKİ İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı), şahsen de tanırım. Dört sene içeride yattı. Bir internet sitesi ‘Onun damadı da tahliye edildi' yazdı.Ne vicdansız insansın, ahlaktan nasipsiz insansın. Adam dört sene içeride yattı. Bu vicdansızlığı yapanlar, beraat edince çıldırıyor. Arenada gladyatör gibi. Yukarıdan gelecek harekete bakıyor. Bağırıyorlar, ‘öldür, öldür' diye.

TESTİ ÇATLAR

Şahıslarla ilgili eleştiriye girmemek lazım. Trollerin, troliçelerin ağzı ile hain denecek kadar bu insanlara hakaret edilmesi çok yanlış olur. Birlikte olduğumuz dönemlere ait suçlamalar yapılırsa onlar da meşru müdafaa haklarını kullanırlar. Mahrem kalması gereken konuları kendilerini savunmak adına konuşabilirler. Bu da testiyi çatlatır. İki tarafa da zararı olur. Davutoğlu ve Babacan'ın şahsına bir şey söylemek bize yakışmaz. Cama taş atınca karşılığı olur.

GÜLERCE YALAN

Hüseyin Gülerce ile bir program yapıyorlardı, oraya mecburen bağlandım. Hüseyin Gülerce'nin her şeyi yalan. Herkes kendi kaderini yaşar. Müslüman’ın tek farkı, hesap gününe inanmasıdır. Hesap gününe inanan insan yalan söylemez, kul hakkı yemez.

HENRİ BARKEY

Osman Kavala’nın (62) 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili bir soruşturma kapsamında tutuklanmasının ardından Bülent Arınç’ın başbakan yardımcılığı görevinde bulunduğu 2013’te Henri Barkey ile görüştüğünü yansıtan haberler medyada yer almıştı.

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç dün gece katıldığı bir televizyon programında Henri Barkey ile kritik açıklamalarda bulundu.

21 Kasım 2013’te AKP’ye yakın SETA Vakfı’nın düzenlediği Türk-Amerikan toplantısında dönemin Washington Büyükelçisi Namık Tan ve SETA’nın Washington Koordinatörü Kadir Üstün gibi isimlerin bulunduğu toplantıya ilişkin fotoğrafa yanıt veren Bülent Arınç, Henri Barkey hakkında çok çarpıcı bilgilere de yer verdi.

‘BİZİM İÇİN MUTEBER BİR ADAMDI’

Bülent Arınç, Refah Partisi döneminden bu yana tanıdığını ifade ettiği Henri Barkey için “Bizim için çok muteber bir adamdı” ifadesini kullandı.

Arınç, Barkey’nin o dönemde Refah Partisi’nin kapatılacağına dair istihbarat aldığını ve bunun için tedbir almaları gerektiğini konusunda kendilerini uyardığını da anlattı.

Bülent Arınç, AKP’nin kuruluş döneminde de Henri Barkey ile yakın ilişki içinde olduklarını ifade ederek, “Ak Parti kuruluşunda da geldi. O zaman da muteberdi. Bizim toplantımıza gelmesi nasıl suç değilse, Osman Kavala ile görüşmesi de suç olarak gösterilmemesi lazım” şeklinde konuştu.

YENİDEN TUTUKLANDI

İş insanı Osman Kavala, 28 ay tutuklu kaldığı Gezi Parkı eylemlerine ilişkin davadan beraat ettikten saatler sonra 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yürütülen bir başka soruşturmadan tutuklanmıştı.

Kavala’nın yeniden tutuklanmasına yol açan soruşturmadan daha önce tahliye edilmiş olması kamuoyunda büyük tepki çekmişti.

Savcılar, Henri Barkey’nin 15 Temmuz 2016’daki darbe teşebbüsüyle ilişkili olduğunu savunuyor.

Sözcü

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News